W dwudziestym pierwszym wieku trudno wyobrazić sobie dom bez zamontowanych w nim instalacji sanitarnych. Posiadanie bieżącej wody i kanalizacji odróżnia wysoko rozwinięte kraje od krajów tzw. trzeciego świata, gdzie brakuje tych, niezbędnych dla naszego komfortu, udogodnień. Czym wobec tego są te instalacje i jakie są ich funkcje?

Rodzaje domowych instalacji sanitarnych i ich zadania

W każdym nowoczesnym domu możemy mieć do czynienia z czterema głównymi rodzajami instalacji sanitarnych. Instalacja kanalizacyjna to system rur i syfonów, który umożliwia odprowadzenie nieczystości i ścieków na zewnątrz domu. Z reguły jest podłączana do gminnego systemu kanalizacji, a gdy nie ma takiej możliwości, konieczna jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba.

Instalacja wodna to system rur i zaworów doprowadzających ciepłą i zimną wodę. W przypadku domów wolnostojących, do których doprowadzana jest tylko zimna woda, niezbędne będą także bojlery lub inne urządzenia podgrzewające wodę.

Instalacja grzewcza to kolejny ważny rodzaj instalacji, bez którego w naszym klimacie nie przetrwalibyśmy zimy. Jest to system ogrzewania budynku, który w przypadku mieszkania w bloku często polega na dostarczaniu rurociągiem gorącej wody z elektrociepłowni do lokalu. Ogrzewanie domów jednorodzinnych może wykorzystywać rozmaite rozwiązania, wśród których do najczęściej spotykanych zaliczamy kotły na paliwa stałe lub płynne ( np. na gaz), które systemem rur doprowadzają podgrzaną wodę do poszczególnych pomieszczeń. Zamiast tradycyjnych grzejników, można także zainstalować ogrzewanie podłogowe. Istnieje także możliwość ogrzewania domu lub jego wspomagania przy pomocy instalacji solarnych.

Instalacja gazowa może służyć zarówno celom grzewczym, jak również zasilaniu kuchni gazowej. Wymaga ona przyłączenia do sieci gazowej lub posiadania zbiornika LPG. W przypadku ogrzewania domu musimy posiadać także tzw. domowy odbiornik gazu, którym zwykle jest  ww. kocioł gazowy.