Program „Czyste Powietrze” w ramach walki ze smogiem już od kilku lat zachęca Polaków do przejścia na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania nieruchomości. Również gminy i samorządy często mają dla swoich mieszkańców ofertę wymiany starych, nieekologicznych pieców na nowe. Jakie zatem są możliwości uzyskania dotacji na kotły i komu one przysługują?

Zasady dotacji w programie „Czyste Powietrze”

Zgodnie z zasadami programu „Czyste Powietrze” w 2022 roku nie będzie już dofinansowań do montażu kotłów węglowych. Pozostaną natomiast dotacje do zakupu kotłów gazowych, kondensacyjnych, kotłów na pellet oraz innych ekologicznych instalacji grzewczych. Dotacje takie przysługują osobom, które są właścicielami domów jednorodzinnych, a ich roczny dochód nie przekracza 100 tysięcy złotych. Maksymalna kwota dotacji obowiązująca od lipca 2021 roku to 30 tysięcy złotych dla podstawowego i 37 tysięcy złotych dla podwyższonego poziomu finansowania. Dotacje takie obejmują nie tylko zakup samego urządzenia, lecz także montaż kotła.

Gminy i samorządy spieszą z pomocą

Większość samorządów oferuje swoim mieszkańcom dofinansowanie do zakupu bardziej ekologicznych źródeł ogrzewania, jak kotły na biomasę, gazowe lub korzystające z odnawialnych źródeł energii. O dotacje taki mogą ubiegać się właściciele lokali mieszkalnych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w lokalu mieszkalnym, wspólnoty mieszkaniowe jak również najemcy lokali komunalnych. Warunkiem skorzystania z dotacji jest likwidacja istniejącego pieca węglowego. W przypadku dofinansowań tego typu ich wysokość nie jest uzależniona od dochodu składającego wniosek, lecz od budżetu miasta czy gminy. Aby z nich skorzystać należy sprawdzić, czy w danej gminie udzielane są tego rodzaju dopłaty oraz jakie warunki należy spełnić. Nie warto z tym zwlekać, gdyż z czasem wysokość dopłat ulega obniżeniu. Na przykład w Warszawie, gdzie dofinansowanie jeszcze niedawno wynosiło 100 procent, od roku 2022 będzie stanowiło tylko 70 procent.