Popularność ogrzewania podłogowego wzrasta z roku na rok. Powodem tego jest przede wszystkim wysoki komfort cieplny, jaki gwarantują, a także stosunkowo niski koszt eksploatacji. Do tej pory bardzo często wybieranym rozwiązaniem był montaż ogrzewania podłogowego jedynie w części domu, najczęściej w łazience. Obecnie, dzięki optymalizacji ten rodzaj ogrzewania jest naprawdę efektywny.

Czym w ogóle jest ogrzewanie podłogowe i na jakiej zasadzie działa?

Głównym elementem podłogowej instalacji grzewczej są rurki o średnicy około 16 milimetrów, połączone w układ. Ułożone są na warstwie izolacyjnej wykonanej z pianki poliuretanowej lub styropianu, a następnie zalane w betonowej podłodze. W rurkach płynie czynnik grzewczy, którym może być woda lub czynnik niskokrzepnący o temperaturze od 25 do 55 stopni Celsjusza. Duża masa podłogi sprawia, że stosunkowo długo oddaje ona ciepło do pomieszczeń.

Kolejnym elementem ogrzewania podłogowego jest pompa ciepła lub kocioł grzewczy, który zasila układ w czynnik grzewczy o określonej temperaturze oraz wydajności. Za ich pomocą czynnik przemieszcza się do rozdzielaczy, a następnie do poszczególnych obwodów grzewczych umieszczonych pod posadzką. Cały proces odbywa się bez strat ciepła. Dużą zaletą ogrzewania podłogowego jest jego niewidoczność. Klasyczne kaloryfery nie zawsze pasują do wnętrza, natomiast ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort cieplny bez ingerencji w estetykę pomieszczeń.

Ogrzewanie podłogowe zamontowane przez specjalistów pozwala na ograniczenie strat cieplnych. Dzięki dużej powierzchni grzewczej oraz sposobu oddawania ciepła temperatura w pomieszczeniu nieznacznie się obniża, bez pogorszenia komfortu cieplnego. Dużą zaletą tego rodzaju instalacji jest zapewnienie optymalnego dla człowieka rozkładu temperatury w pomieszczeniu. Dzięki równemu rozkładowi temperatur na całej powierzchni podłogi minimalizuje się ruch powietrza, unoszący kurz. To sprawia, że jest to wręcz idealne rozwiązanie dla alergików. Dzięki stosunkowo niskiej temperaturze nagrzewania ogrzewanie podłogowe nie powoduje przegrzewania powietrza, dzięki czemu w okresie grzewczym domownicy nie zmagają się z suchym powietrzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *