Instalacja wodno-kanalizacyjna jest jednym z najważniejszych elementów w każdym domu czy mieszkaniu. Do jej głównych zadań należy doprowadzanie wody do pomieszczeń oraz odprowadzanie ścieków. Jest to dosyć skomplikowana instalacja, składająca się z różnego rodzaju rur, złączek i innych elementów, które należy odpowiednio dopasować do danego przypadku. Zakres prac podczas montowania instalacji wodno – kanalizacyjnej obejmuje zarówno wnętrze budynku, jak i teren zewnętrzny. Tylko odpowiednio rozplanowane prace i wybór dopasowanego osprzętu pozwoli na wykonanie trwałej, sprawnie działającej instalacji wodno – kanalizacyjnej.

Jak wygląda proces wykonywania instalacji wodnokanalizacyjnej?

Przed rozpoczęciem prac konieczne jest załatwienie formalności. Na początku należy uzyskać tzw. warunki techniczne przyłączenia. Ten dokument wydawany jest przez lokalne przedsiębiorstwo zajmujące się eksploatacją sieci. Konieczne jest również wykonanie odpowiedniego projektu przyłącza i wyznaczenie jego przebiegu. Po ich wykonaniu można przejść do prac związanych z montażem. Instalacje wodne można podzielić na instalację wodociągową wewnętrzną, czyli rury prowadzone wewnątrz budynku, instalację wodociągową zewnętrzną zbudowaną z rur prowadzonych na zewnątrz oraz sieć wodociągową.  Za pomocą instalacji woda pobierana jest pod ciśnieniem z wodociągu i trafia do instalacji wewnętrznej.

Każdy z elementów wykorzystujących wodę musi mieć swoją osobną baterię pobierającą wodę. Instalacje wodno – kanalizacyjne mogą być ułożone metodą rozdzielaczową lub metodą trójnikową. W pierwszym sposobie do głównego przewodu montowany jest rozdzielacz, zasilający różne punkty odbioru wody. Układ trójnikowy polega na bezpośrednim połączeniu rur z przewodu głównego do każdego z punktów poboru wody. Wybór metody jest zależny konkretnego przypadku oraz tego, w jaki sposób ogrzewana jest woda. Ze względu na to, że instalacje wodno – kanalizacyjne są bardzo skomplikowane, powinny być montowane przez specjalistów z odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *